Tipy na letní školy, kde si učitelé mohou dobít baterky.

Témata
tipy

6. 4. 2022

Letní školy pro pedagogy jsou místem setkávání s kolegy z celé republiky, někdy i z ostatních zemí. Zkušení a zajímaví lektoři podpoří vaše znalosti ve známých i nových tématech a přinesou praktické tipy do výuky. Navíc můžete s kolegy sdílet své nápady a navzájem se inspirovat. Přes léto tak získáte zapálení a motivaci do dalšího školního roku. K tomu připočítejte kvalitní ubytování, plnou penzi nebo i wellness.

Připravili jsme pro vás tipy na několik letních škol, které by vás mohly zaujmout.

Tvořivá škola

Kdy?
4. 7. – 7. 7. 2022 Sudislav nad Orlicí
25. 7. – 28. 7. 2022 Velehrad
8.8. – 11. 8. 2022 Písek
16. 8. – 19. 8. 2022 Olomouc

Kde? v Sudislavi nad Orlicí, Velehradě, Písku a v Olomouci
Pro koho? primárně pro učitele 1. a 2. stupně ZŠ, jeden kurz je pro učitele působící v posledním ročníku MŠ, otevřeno je ale všem zájemcům
Cena? 7350 Kč

Letní Tvořivá škola nabízí čtyři místa konání, na kterých si můžete vybrat z dvacítky akreditovaných kurzů pro pedagogy. Na kurzech se lektoři zaměřují pouze na to, co je použitelné v praxi. V nabídce jsou kurzy didaktické (M, Čj, Aj, ICT), kurzy zaměřené na výchovy (Vv, Tv, Hv) nebo kurzy osobního rozvoje pedagogů (Systemická pedagogika, Vývojová stadia žáka). U didaktických je hlavním mottem teze: „Šikovnost rukou se mění v šikovnost myšlení.“ Předávané postupy staví na maximální míře aktivního zapojení žáků všemi smysly a názornosti. Kurzy zaměřené na výuku v rámci výchov jsou koncipovány hodně zážitkově. Kurzy z oblasti osobního rozvoje pak probíhají formou přednášek doplněných o praktické ukázky. Na všech je prostor pro výměnu zkušeností s výukou jak na přednáškách, tak o přestávkách nebo při večerním programu. Letní Tvořivá škola nabízí dostatečný prostor pro aktivní odpočinek, relaxaci a „dobití baterií“. Dostatek času je věnován poznávání nových míst, lidí a utváření nových přátelství, ať už na pracovní nebo osobní úrovni.

Kdo letní školu pořádá?
Tvořivá škola je akreditovaná vzdělávací instituce. Kurzy DVPP pořádají od roku 2001 a proškolili již téměř 100 000 učitelů.

„Mnozí si o nás možná myslí, že jsme třípatrovou prosklenou budovou. Pravda je ale taková, že sídlíme ve vesnickém domě, jsme 3 organizátoři, externí grafik, ajťák a tým skvělých lektorek a lektorů, kteří milují kantořinu a vzdělávání dětí i dospělých je pro ně náplní života.“

Pokud vás zajímají témata všech kurzů Tvořivé školy, najdete je zde.

Za hranice učebnice

Kdy? 17. – 21. 8. 2022
Kde? na pracovišti Lipky Rychta v Krásensku
Pro koho? pro učitele 1. i 2. stupně ZŠ
Cena? 4000 Kč

Za hranice učebnice je letní škola pro pedagogy, které zajímá výuka ve venkovním prostředí. Ať už se rozhodnete výuku v parném dni přesunout do chládku ve stínu zahrady školy, nebo se s třídou vydáte do okolních přírodních lokalit, po absolvování letní školy už nebudete mít v tomto směru žádné překážky. Do své praxe získáte konkrétní nápady a metody pro výuku venku, tipy pro mezipředmětové učení i odborné terénní poznatky. Účastníci si dokonce sami připraví malý startovací pomůckový balíček. Praktické terénní bloky střídají teoretické části, které zakončí večerní neformální diskuze a setkávání pedagogů.

Letní škola podnikavosti

Kdy? 16. – 20. 8. 2022
Kde?
Kadlcův mlýn u Brna
Pro koho?
pro učitele 2. stupně ZŠ a SŠ pouze z Jihomoravského kraje
Cena?
zdarma

V Letní škole podnikavosti vás čeká pět dní, které vás nabijí, a to nejen nápady. Zážitkovou formou získáte dovednosti v oblasti rozvoje podnikavosti, projektové výuky a týmové spolupráci. Součástí školy jsou zážitkové a nízkoprahové aktivity, které je možné přenést rovnou do výuky. Seznámíte se s tématy jako je podnikavost, kreativita, práce s nápadem, budoucnost trhu práce, inspirace příběhy mladých podnikatelů. Do Kadlcova mlýna se ale nejede jenom vzdělávat, ale také si dopřát pohodu, chvíli zastavení a prostor pro inspiraci i bezpečné sdílení.

Kdo obě letní školy pořádá?
Lipka je školské zařízení s mnohaletou praxí výuky environmentálních programů pro žáky od MŠ až po SŠ.

„Velký důraz je kladen na sdílení pozitivních a funkčních zkušeností z praxe účastníků. Důležitá je pro nás tvůrčí atmosféra, domácí chutná strava a celková pohoda kurzu.“

Podrobnosti k LŠ Za hranice učebnice najdete zde , k Letní škole podnikavosti zde.

Letní škola moderních učitelů

Kdy? 7.8. – 13.8.2022
Kde?
Luhačovice
Pro koho?
pro učitele informatiky, IT správce i vedení škol
Cena?
6990 Kč

Ať už jste učitel, IT správce, nebo ve vedení školy, můžete se na Letní školu moderních učitelů přihlásit. Ve stejnou chvíli probíhají paralelní přednášky, z nichž každá je cílená pro jednu z těchto skupin. Dozvíte se, jak využívat her, jako je například mezi dětmi oblíbený Minecraft, při výuce a programování. Zabývat se budete novou informatikou, využitím robotických stavebnic ve škole a využitím ICT v rámci všeobecně vzdělávacích předmětů. Rozvíjet se budete nejen v kreativitě, ale také v komunikaci a kooperaci s ostatními. Vyzkoušíte si stavět robotické Lego stavebnice nebo postavit školu v Minecraftu, čímž můžete svou výuku udělat ještě zajímavější.

Kdo letní školu pořádá?
Letní škola moderních učitelů je společnou partnerskou aktivitou organizací EDUCentre CZ, Microsoft a K-NET.

„Výhodou formy letní školy je její délka, ty nejlepší nápady často vznikají v rámci neformálního networkingu (sdílení informací) až po přednáškách.“

Podrobnosti k letní škole najdete zde.

Celtic Kaleidoscope

Kdy? 11. – 17.7. 2022
Kde?
Máchovo jezero
Pro koho?
pro učitele angličtiny
Cena?
8500 Kč

Letní škola, kde sami účastníci přicházejí s nápady a přispívají do programu. Celtic Kaleidoscope je letní škola zaměřená na keltské země anglosaského světa – Irsko, Skotsko, Wales, Bretaň, Ostrov Man, Cornwall. Účastníci získají nejen znalosti z kultury, literatury, zeměpisu, historie, hudby, umění a policko-ekonomických oblastí, ale také si vyzkouší různé možnosti metodiky. Třetina učitelů je ze zahraničí, proto je jazykem kurzu i mimo výuku angličtina. Mnozí učitelé se zúčastní už poněkolikáté a setkají se tak s přáteli z předchozích kurzů. Těšit se můžete například na půldenní výlet, kdy dostanete skupinové úkoly, které musíte vyřešit a večer předvést výsledky.

Kdo letní školu pořádá?
Krajské centrum vzdělávání a Jazyková škola Plzeň nabízí širokou škálu vzdělávacích programů pro učitele mateřských, základních a středních škol v rámci Dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.

„Za sedmnáct let si učitelé z různých zemí mezi sebou vytvořili vazby, které udržují i mimo letní školu.“

Podrobnosti k letní škole najdete zde.